Udostępnij artykuł:

Autor:
Kamil Berger

Mrągowo słynie z letnich festiwali – to właśnie tutaj odbywa się legendarny Piknik Country, a także Mazurska Noc Kabaretowa oraz wiele innych imprez. Ale to nie jedyne powody, dla których warto tu przyjechać. Urokliwe miasteczko o średniowiecznym rodowodzie ma też ciekawą ofertę dla miłośników historii, przyrody i żeglarstwa.

  1. Historia Mrągowa.
  2. Zabytki Mrągowa.
  3. Inne atrakcje Mrągowa.
  4. Piknik Country i inne festiwale w Mrągowie.
  5. Żeglarstwo w Mrągowie

1. Historia Mrągowa.

Historia Mrągowa sięga czasów średniowiecza, jest to więc jedno z najstarszych miast na Mazurach. Choć niedokończone przed II wojną światową badania archeologiczne wskazały, że już wcześniej na tych ziemiach mogła istnieć niewielka mieścina, dziś za przełomowe wydarzenie uznaje się budowę strażnicy krzyżackiej na przesmyku między jeziorami Czos i Magistrackim, co miało miejsce w 1348 roku. Wokół budowli szybko zaczęli się gromadzić pierwsi osadnicy. W latach 1404-07 komtur Jan von Sayn lokował tworzącą się kolonię na prawie chełmińskim, a wielki mistrz Konrad von Jungingen nadał jej prawa miejskie. Zostały one odnowione w 1444 roku i właśnie tę datę najczęściej uznaje się oficjalny początek miasta. Nosiło ono wówczas nazwę Sensburg, być może w nawiązaniu do niemieckich słów Sense (kosa) i burg (zamek), choć istnieją też inne hipotezy odnośnie jej genezy.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

fot. fotopolska.eu

Przez wieki osada rozwijała się niespiesznie, z początku należąc do państwa krzyżackiego, a późnej Prus, co pewien czas doświadczając zniszczeń wojennych, grabieży, pożarów, czy epidemii dżumy. Latem 1812 roku miasto znalazło się na trasie oddziałów Napoleona Bonaparte maszerujących na Moskwę, zaś kilka miesięcy później przetoczyły się przez nie niedobitki armii francuskiego cesarza w czasie odwrotu z nieudanej kampanii.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

fot. Mazury24.eu

W XIX wieku Sensburg zaczął zyskiwać na znaczeniu, zostawiając w cieniu dotychczasową „stolicę” tych ziem, czyli pobliskie Szestno. W tym okresie powstał reprezentacyjny ratusz, w kolejnych latach ulice zyskały brukową nawierzchnię i gazowe oświetlenie, pojawiło się połączenie kolejowe, wybudowano też koszary wojskowe i sąd. Początek XX wieku przyniósł rozwój infrastruktury służącej rekreacji i wypoczynkowi (m.in. dom zdrojowy, czy park utworzony w zakupionym kompleksie leśnym).

I wojna światowa nie przyniosła miastu zniszczeń, mimo że w jej początkach zostało zajęte przez armię rosyjską. Bezpośrednie walki nie toczyły się tu także w czasie II wojny, aczkolwiek na początku 1945, po wejściu Armii Czerwonej, w gruzach legła piąta część miejskiej zabudowy. Kilka miesięcy później Sensburg przeszedł pod polską administrację, a w 1946 roku jego nazwę zmieniono na Mrągowo, na cześć kaznodziei Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

2. Zabytki Mrągowa.

Mimo zniszczeń pod koniec II wojny światowej, w mieście zachowało się wiele historycznych budynków. Do najbardziej znanych zabytków Mrągowa należą:

  • Ratusz z 1825 roku, wybudowany w stylu klasycystycznym, ulokowany między ul. Mały Rynek i pl. Kajki
  • Strażnica Bośniacka, znajdująca się obok ratusza, dziś stanowiąca część mrągowskiego muzeum, a w przeszłości będąca m.in. miejscem stacjonowania oficerów pozostających w służbie króla Prus.
  • Wieża Bismarcka – pochodzący z drugiej połowy XIX wieku obiekt widokowy, posadowiony na wzgórzu Jaenike w parku im. Sikorskiego, od niedawna udostępniony dla turystów.
  • Dawna XIX-wieczna synagoga z czerwonej cegły, zdewastowana w czasie tzw. Nocy Kryształowej w 1938 roku, a w połowie XX w. przemianowana na cerkiew Przemienienia Pańskiego.
  • Neogotycki kościół parafialny św. Wojciecha z końca XIX wieku.

    Do Mrągowa na piknik i nie tylko

    Parafia św. Wojciecha w Mrągowie (fot. fanpage Parafia św. Wojciecha w Mrągowie)

  • Kościół ewangelicko-augsburski z XVIII w., wybudowany w miejscu, gdzie wcześniej istniała drewniana świątynia pamiętająca czasy średniowiecza.
  • Liczne kamienice z końca z XIX wieku.

3. Inne atrakcje Mrągowa.

W granicach Mrągowa znajduje się Góra Czterech Wiatrów. Jest to wzniesienie o wysokości około 182 metrów nad poziomem morza, wypiętrzone na półwyspie o tej samej nazwie, wcinającym się w wody jeziora Czos. Na wzgórzu utworzony został kompleks sportowy, w skład którego wchodzi między innymi stok narciarski z wyciągiem. Dzięki temu to niewielkie mazurskie miasto ma także interesującą ofertę dla miłośników białego szaleństwa, przybywających w te rejony w miesiącach zimowych.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

trasy narciarskie (fot. Góra 4 Wiatrów)

Oprócz tego można wymienić inne atrakcje Mrągowa, takie jak Mrongoville, czyli „miasteczko westernowe” z zabudową rodem z Dzikiego Zachodu, a także Muzeum Sprzętu Wojskowego, które zgromadziło takie eksponaty, jak czołgi, transportery opancerzone, armaty.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

Mrongoville Miasteczko Westernowe fot. Michał Kaczyński

4. Piknik Country i inne festiwale w Mrągowie.

Mrągowo bywa nazywane miastem festiwali i nie jest to opinia formułowana na wyrost. To właśnie tu od 1983 roku odbywa się legendarny Piknik Country, ściągający rzesze wolnych duchem miłośników muzyki folkowej. Impreza niezmiennie odbywa się w amfiteatrze nad jeziorem Czos, przy czym nie jest to już ten sam obiekt, co w latach osiemdziesiątych.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

fot. mragowo.pl

W 2012 roku oddano bowiem do użytku zupełnie nową, niezwykle efektowną scenę z widownią mieszczącą ponad 5 tysięcy osób. Przez cztery dekady na festiwalu wystąpiły rzesze rodzimych i zagranicznych, w tym amerykańskich, gwiazd muzyki country, jest on też kojarzony z barwnymi prowadzącymi, wśród których był m.in. Wojciech Mann. Warto dodać, że od 1995 roku Piknikowi Country towarzyszy Piknik w Mieście, stanowiący atrakcję dla ogółu mieszkańców, ale przeciągający też gości z zewnątrz.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

Na deskach mrągowskiego amfiteatru odbywają się również inne ważne imprezy. Jedną z nich jest od 1999 roku Mazurska Noc Kabaretowa, w czasie której skecze i piosenki prezentują tuzy polskiej sceny. Kolejnym przedsięwzięciem, o którym warto wspomnieć, jest Festiwal Kultury Kresowej, przybliżający twórczość i obrzędowość dawnych wschodnich rubieży Polski.

5. Żeglarstwo w Mrągowie.

Jak wiele miejscowości na Mazurach, Mrągowo jest położone między licznymi jeziorami, sprzyjającymi różnego typu aktywnościom wodnym, aczkolwiek nie kojarzy się z żeglarstwem tak bardzo, jak choćby Mikołajki, Giżycko, czy Węgorzewo.

Do Mrągowa na piknik i nie tylko

Jezioro Czos (fot. Mazury24.eu)

Najstarsza część miasta posadowiona została na zachodnim brzegu jeziora Czos. Jest to umiarkowanych rozmiarów zbiornik (279 ha) o silnie rozwiniętej linii brzegowej, wzdłuż której zbudowano deptaki, ścieżki spacerowe i rowerowe. Na jego wodach odbywają się regaty. Przebiega też tędy szlak kajakowy rzeki Dajny, która wpada do jez. Czos od południa (od strony jez. Wierzbowskiego), a następnie wypływa na północy, kierując swój bieg w kierunku jez. Czarnego, którego fragment linii brzegowej stanowi też granicę Mrągowa. Od północy miasto przylega też do jeziora Juno, największego w tej okolicy (383 ha), znacznie spokojniejszego, nie tak powszechnie eksploatowanego przez żeglarzy i turystów. Na północnym wschodzie Mrągowo sąsiaduje także z jez. Piecuch i Średnim. Natomiast w granicach administracyjnych miasta znajdują się niewielkie akweny, w tym wspomniane jez. Magistrackie, a także Sołtyskie oraz Sutapie Małe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go:

Kim jestem?

Od wielu lat jestem związany, zawodowo i prywatnie, z Warmią i Mazurami. Pokazuję najciekawsze miejsca w Krainie Tysiąca Jezior oraz pomagam w znalezieniu wymarzonej działki nad jeziorem. Zatem jeśli zdecydujesz się ze mną zostać, poznasz niesamowitych ludzi, będących elementem DNA tej części Polski oraz miejsca, o których istnieniu mało kto jeszcze wie. Dowiesz się również jak znaleźć wymarzoną działkę z linią brzegową jeziora czy jak wybudować… dom na wodzie.

Obserwuj mnie, aby dowiedzieć się więcej: