Udostępnij artykuł:

Autor:
Kamil Berger

Domy modułowe – solidne, energooszczędne i szybkie w budowie. Ale uwaga – diabeł, jak zawsze, tkwi w szczegółach. Zobacz, na co należy zwracać uwagę planując inwestycję, jakie rozwiązania wybierać, czego się wystrzegać.

  1. Czym są domy modułowe?
  2. Gotowe domy modułowe – najważniejsze parametry.
  3. Cena domów modułowych.
  4. Realny czas budowy domu prefabrykowanego.
  5. Czy budowanie domu modułowego ma sens czy też nie?

1. Czym są domy modułowe?

Domy modułowe są wygodną alternatywą dla obiektów murowanych w technologii tradycyjnej, z cegieł, pustaków bądź bloczków łączonych zaprawą. W tym przypadku całość powstaje z kilku lub kilkunastu dużych elementów (modułów), takich jak poszczególne ściany, strop, dach, etc. Są one prefabrykowane, czyli wytwarzane w całości w zakładzie produkcyjnym, a następnie przewożone na miejsce inwestycji i tam montowane w jedną całość na przygotowanym wcześniej fundamencie bądź podporach. Moduły ścienne wytwarza się z różnych materiałów, w tym najczęściej z drewna, betonu lub tak zwanego keramzytu, czyli lekkiego kruszywa produkowanego z gliny. W połączeniu z dobrą izolacją termiczną, wykazują one doskonałe parametry w zakresie energooszczędności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

Domy prefabrykowane powstają w bardzo krótkim czasie, są solidne, estetyczne, bezpieczne i stosunkowo niedrogie. Zastosowanie metod przemysłowych minimalizuje ryzyko typowych błędów budowlanych w czasie realizacji. Jednak decydując się na tego typu inwestycję, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, od których zależeć będzie finalna cena, jakość, wygląd i czas wykonania. Na co uważać podpisując umowę na budowę domu modułowego?

2. Gotowe domy modułowe – najważniejsze parametry.

Domy modułowe całoroczne powinny się charakteryzować nie gorszą jakością wykonania i materiałów (w praktyce często jest ona wyższa), niż te murowane w technologii tradycyjnej. Wiele w tej kwestii można przewidzieć zawczasu, analizując podstawowe parametry:

  • Niezwykle istotna jest jakość materiałów, z których wykonane są elementy prefabrykowane. W przypadku modułów z drzewa, powinno to być certyfikowane drzewo konstrukcyjne, oznaczone symbolem C24 lub jeszcze wyższej klasy.
  • Komponentem, który w największym stopniu odpowiada za utratę ciepła z budynku, są okna. Dlatego warto wybierać te, które cechują się najlepszymi właściwościami izolacyjnymi. Kluczowe znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła Uw. Wedle normy obowiązującej od 1 stycznia 2021 roku, powinien on wynosić nie więcej, niż 0,9 W/m2K. Warto zaznaczyć, że jest to wartość bardzo wyśrubowana, do niedawna stosowana jedynie w najbardziej energooszczędnym budownictwie pasywnym. Na rynku wciąż są spotykane okna o gorszych właściwościach, można jednak je montować jedynie w przypadku inwestycji rozpoczętych przed 2021 rokiem, a także w pomieszczeniach niemieszkalnych i na poddaszach nieużytkowych. Uwaga: producenci kuszą niekiedy parametrami na poziomie nawet 0,5-0,6 W/m2K, często jednak wartości te odnoszą się do samych szyb (oznaczenie Ug), a nie całych okien z ramami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

  • Analogiczna sytuacja dotyczy drzwi wejściowych. W tym przypadku współczynnik przenikania ciepła U nie powinien być wyższy, niż 1,3 W/m2K.
  • Porównując ofertę różnych producentów powinno się też zwrócić uwagę na okres gwarancji – im dłuższy, tym większa pewność otrzymania wsparcia w sytuacji, gdy wady ujawnią się w dłuższej perspektywie czasowej.

3. Cena domów modułowych.

Cena czyni cuda, zwłaszcza w reklamie. Relatywnie niski koszt budowy jest niewątpliwie jednym z podstawowych atutów domu modułowego. Należy jednak unikać pokusie podejmowania szybkich decyzji na postawie stawek wyjściowych podawanych przez producentów, które są skutecznym chwytem marketingowym, ale nie odzwierciedlają całkowitej wartości przedsięwzięcia. Widniejąca w katalogu, atrakcyjna dla oka cena domu modułowego, z reguły jest ceną wyjściową, do której należy doliczyć szereg elementów.

Osobno płaci się między innymi za płytę fundamentową lub inne wzmocnienie, na którym stanie dom – w zależności pod powierzchni podstawy może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowy koszt często ponosi się także w związku z transportem wyprodukowanych elementów z fabryki na plac budowy, który liczony jest ryczałtem bądź w stawkach kilometrowych. Nierzadko osobne wynagrodzenie wykonawca pobiera za sam montaż. Zapłacić też trzeba za wynajem ciężkiego sprzętu budowlanego. Nie zawsze, ale zdarza się, iż podana cena domu prefabrykowanego odnosi się jedynie do stanu surowego, nie uwzględniając instalacji elektrycznych, telekomunikacyjnych i wodnokanalizacyjnych, a nawet wewnętrznych ścianek oraz okładzin ściennych z płyt karton-gips. Bezwzględnie należy na to zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

Kluczowym czynnikiem, który będzie wpływać na finalną wartość inwestycji, jest standard wykonania. Cena bazowa odnosi się do domu wybudowanego z zastosowaniem podstawowych materiałów i technologii. Wykonawca daje możliwość podwyższenia parametrów, ale oczywiście za dopłatą. Dotyczy to między innymi elementów termoizolacyjnych (grubość wełny lub styropianu), przepuszczalności okien i drzwi, zastosowanego ogrzewania i klimatyzacji, konstrukcji dachu, orynnowania itd. Komponenty te dobierane są w szczegółowej konfiguracji i także mogą generować dodatkowy koszt w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Często istnieje możliwość wykończenia domu modułowego pod klucz. Ułatwia to i przyspiesza proces inwestycyjny, siłą rzeczy wpływa jednak na finalną cenę. W zależności od powierzchni budynku oraz jakości zastosowanych materiałów może to być kilkadziesiąt a nawet ponad 100 tys. złotych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

W szczególności należy uważać na koszty ukryte, tudzież niedopowiedziane, nieoszacowane w momencie podpisywania umowy. W praktyce największym problemem są mało konkretne i niebezpieczne zapisy, w których wykonawca/producent zastrzega sobie możliwość podniesienia ceny w związku ze wzrostem kosztów materiałów i robocizny, ogólną inflacją, klęskami żywiołowymi, wybuchem wojny etc. Warto tego typu „kruczki” odpowiednio wcześnie wychwyć i w miarę możliwości negocjować, precyzować, usuwać.

4. Realny czas budowy domu prefabrykowanego.

Dla wielu inwestorów atrakcyjny jest przede wszystkim czas realizacji domu gotowego prefabrykowanego, który faktycznie jest skrócony do absolutnego minimum. Nie mniej, także i w tym przypadku należy zwracać uwagę na szczegóły. Czas samego montażu wynosi zazwyczaj kilka dni. Jest to jednak zaledwie wycinek procesu inwestycyjnego. Od momentu podpisania umowy, do czasu dostarczenia gotowych elementów na plac budowy, mija od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności między innymi od mocy przerobowych fabryki i stopnia skomplikowania projektu. Natomiast po zakończeniu montażu podstawowych elementów, przychodzi czas na wykończenie wnętrz, którego długość zależy oczywiście od skali projektu. Tak czy inaczej, proces ten i tak jest znacząco mniej czasochłonny, niż budowa domu w technologii tradycyjnej.

5. Czy budowanie domu modułowego ma sens czy też nie?

Na koniec kilka uwag ogólnych. Skrócenie i zintegrowanie procesu inwestycyjnego, prócz pomocy w uniknięciu wielu ryzyk inwestycyjnych, ograniczają możliwości jego realizacji etapami, a jeśli już, to z rozbiciem na zaledwie dwa-trzy zasadnicze – wzniesienie bryły budynku, wykonanie instalacji oraz wykończenie. Oznacza to konieczność pełnego finansowania w stosunkowo krótkiej perspektywie czasowej. Już na starcie niezbędne jest zatem dysponowanie odpowiednim budżetem, bądź wystarczającą zdolnością kredytową.

Po drugie, budowa domu modułowego jest realizowana w znaczącej części przez jedną firmę, co zapewnia sprawność i fachowość wykonania, ale odbiera pole do popisu dla inwestorów, którzy chcieliby działać „metodą gospodarczą” – z pomocą wielu mniejszych podmiotów lub samodzielnie. Po trzecie, choć istnieje możliwość adaptacji projektów indywidualnych, z reguły domy modułowe budowane są wedle typowych projektów, wykorzystywanych przez dane przedsiębiorstwo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

Kluczowym czynnikiem, który będzie wpływać na finalną wartość inwestycji, jest standard wykonania. Cena bazowa odnosi się do domu wybudowanego z zastosowaniem podstawowych materiałów i technologii. Wykonawca daje możliwość podwyższenia parametrów, ale oczywiście za dopłatą. Dotyczy to między innymi elementów termoizolacyjnych (grubość waty lub styropianu), przepuszczalności okien i drzwi, zastosowanego ogrzewania i klimatyzacji, konstrukcji dachu, orynnowania itd. Komponenty te dobierane są w szczegółowej konfiguracji i także mogą generować dodatkowy koszt w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy opłaca się zatem budować dom prefabrykowany? Zdecydowanie tak, pamiętając jedynie o przedstawionych wyżej zastrzeżeniach, mając na uwadze potencjalne pułapki, a także skrupulatnie korzystając z kalkulatora. Dlatego prócz analizy ceny, warto też poświęcić czas na przeanalizowanie ofert pod kątem sprawdzenia wiarygodności wykonawcy oraz rzetelności i jakości wykonania jego dotychczasowych inwestycji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go:

Kim jestem?

Od wielu lat jestem związany, zawodowo i prywatnie, z Warmią i Mazurami. Pokazuję najciekawsze miejsca w Krainie Tysiąca Jezior oraz pomagam w znalezieniu wymarzonej działki nad jeziorem. Zatem jeśli zdecydujesz się ze mną zostać, poznasz niesamowitych ludzi, będących elementem DNA tej części Polski oraz miejsca, o których istnieniu mało kto jeszcze wie. Dowiesz się również jak znaleźć wymarzoną działkę z linią brzegową jeziora czy jak wybudować… dom na wodzie.

Obserwuj mnie, aby dowiedzieć się więcej: