Udostępnij artykuł:

Autor:
Kamil Berger

Często pytacie mnie, które miejsca na Warmii i Mazurach są najciekawsze do odwiedzenia lub prosicie o wskazanie najpiękniejszego punktu na mapie w Krainie Jezior. Jak trudne jest to zadanie, może świadczyć fakt, iż Mazury zostały wybrane jako jedno z czternastu najpiękniejszych miejsc na Ziemi w plebiscycie „7 Nowych Cudów Natury”. Tutaj po prostu wszystko jest najpiękniejsze 🙂.

Ale skoro jesteśmy przy cyfrze „7”, to stworzyłem dla Was subiektywny ranking siedmiu miejsc, które powinny być odwiedzone przez każdego miłośnika Krainy Tysiąca Jezior.

 1. Park dzikich zwierząt Kadzidłowo
 2. Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera, Gierłoż
 3. Galindia – Wioska Galindów
 4. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
 5. Krutynia – najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce
 6. Twierdza Boyen w Giżycku – największy zabytek na Mazurach
 7. Miasto Olsztyn

1. Park dzikich zwierząt Kadzidłowo

Każde miejsce, w którym można zobaczyć zwierzęta to prawdziwa gratka dla rodzin z dziećmi. Jednak wizyta w parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie będzie o wiele bardziej wartościowa niż wizyta w każdym zoo i mini zoo. Znajduje się tu około 400 zwierząt z ponad 100 gatunków, w tym wiele rzadkich i chronionych z terenów Polski, Syberii i Dalekiego Wschodu. Park dzikich zwierząt Kadzidłowo to również placówka badawcza, która od prawie 20 lat prowadzi program reintrodukcji zagrożonych gatunków m.in. rysia, głuszca i cietrzewia.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie otacza opieką między innymi: jelenie syberyjskie, bizony, wilki, żubry, sarny, koniki polskie, daniele, łosie, bobry oraz wiele gatunków ptaków.

Jakie zwierzęta zobaczymy w parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie?

W parku zobaczymy takie gatunki jak: ryś, wilk, puchacz, cietrzew, głuszec czy bocian czarny. Przebywają tam również takie zwierzęta jak: daniele, wilki, łosie i jelenie. Większość zwierząt jest oswojona z człowiekiem więc zwiedzający mogą je oglądać z bliska, dotknąć czy nawet karmić. Szczególnie przyjazne są daniele, które podbiegają na widok zwiedzających. W kasie biletowej warto zapytać dodatkowo o karmę dla zwierząt – dla rodzin z dziećmi będzie to świetna atrakcja. Podczas zwiedzania przewodnik wskaże, które zwierzęta można karmić i głaskać.

Podczas zwiedzania zwierzęta można obejrzeć z bliska. Zwiedzanie Parku odbywa się bezpośrednio między zwierzętami, dlatego każdej grupie towarzyszy przewodnik. Cała trasa obejmuje około 2 km, jej przejście zajmie 1,5 godziny.

Poniżej zobaczycie relację z mojej wizyty w Kadzidłowie:

Kiedy park jest czynny?

 • Od poniedziałku do piątku – dwa wejścia – 11:30 i 12:30*
 • Sobota i Niedziela – trzy godziny wejścia – 11:30, 13:30 i 15:30*

* harmonogram na dzień 20.04.2021

Kadzidłowo – cennik i dojazd

Za bilet dla dorosłych zapłacimy 20 zł. Za wstęp dzieci w wieku od 3. do 15. roku życia zapłacimy 10 zł, natomiast dzieci do 3. roku życia wejdą bezpłatnie. W przypadku grup zorganizowanych cena jest niższa. Dlatego w tej sprawie warto skontaktować się z parkiem.

Kadzidłowo znajduje się w gminie Ruciane Nida. Aby dojechać bezpośrednio do parku, najlepiej posłużyć się nawigacją. Na miejscu dla zwiedzających znajduje się bezpłatny parking.

2. Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera, Gierłoż

To ważny punkt na mapie historii Polski, również dla rodzin z dziećmi. Wilczy Szaniec nazywano małą stolicą III Rzeczy. Miejsce wygląda aktualnie bardzo niewinnie, ale jest to mylne wrażenie. Należy do najbardziej tajemniczych ze wszystkich historycznych miejsc Warmii i Mazur.

W latach 1941-1944 była to kwatera główna Hitlera. To właśnie tutaj zapadały najważniejsze decyzje w trakcie II Wojny Światowej. Jest to również miejsce nieudanego zamachu na Hitlera. Podczas zwiedzania można zobaczyć pozostałości baraku i sali narad z tablicą informacyjną.

Kilka faktów o Wilczym Szańcu

Pierwotnie w skład kompleksu wchodziło 200 budynków i mieszkało tu aż 2000 osób! Podczas wycofywania się niemieckich wojsk, kwatera została przez nich wysadzona w powietrze. Właśnie dlatego aktualnie możemy zobaczyć tylko pozostałości z niezwykle masywnych bunkrów i baraków. Jednak nadal robią niezwykłe wrażenie.

Chyba najbardziej zaskakująca była dla mnie masywność budynków. Część bunkrów miała ściany o grubości 4-6 m, natomiast grubość stropów dochodziła nawet do 10 m! Trzeba przyznać, że była to prawdziwa twierdza. Budynki były dodatkowo maskowane specjalnym tynkiem połączonym z trawą morską, wiórami drzewnymi i zieloną farbą. Poza tym używano siatek maskujących imitujących liście drzew.

Wilczy Szaniec – zwiedzanie

Wszystkie bunkry należące do kompleksu Wilczego Szańca znajdują się w lasach koło Kętrzyna. Można tu zobaczyć również schron Adolfa Hitlera, gdzie podczas II Wojny Światowej mieścił się jego gabinet, kuchnia i jadalnia.

Dlaczego wybrano akurat to miejsce?

 • bliskość granicy ze Związkiem Radzieckim,
 • dobra komunikacja (umożliwiająca m.in. szybki transport broni i amunicji),
 • las stanowiący naturalną ochronę i kamuflaż.

Dlaczego Hitler nie zginął w zamachu? Czy był wegetarianinem? Koniecznie obejrzyj ten odcinek.

Wilczy szaniec – cennik (w okresie 01.04 – 31.10)

 • Bilet wstępu normalny – 20 zł*
 • Bilet wstępu ulgowy – 15 zł*
 • Dzieci do 6. roku życia – wstęp wolny*

Parking jest dodatkowo płatny, za samochód osobowy zapłacimy 10 zł* (postój na czas zwiedzania).

Co ciekawe, do Wilczego Szańca można się wybrać również ze swoim pupilem.

*ceny na dzień 20.04.2021

3. Galindia – Wioska Galindów

Jesteś fanem Gry o Tron? Koniecznie odwiedź to miejsce. Galindia znajduje się na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni. Nawiązuje do kultury grodu Galindów, która zaczęła się rozwijać w tym miejscu około 1500 lat temu.

Podobno jest to również miejsce mocy, ładujące pozytywną energią. Na miejscu poznasz wiele miejscowych legend i historii. Sam miałem przyjemność poznać jednego z mieszkańców Galindii – wodza Izegusa II, który nadał mi imię „Magiczne Oko”. Pasowanie na Galinda to jedna z wielu atrakcji dostępnych na miejscu.

Galindia Mazury – atrakcje, zwiedzanie i dojazd

Osada Galindów leży w wiosce Iznota koło Mikołajek.

Sugerowana trasa zwiedzania obejmuje:

 • lauks Galindów,
 • Święty Gaj,
 • polanę obrzędów,
 • podziemne groty Perkuna,
 • labirynty Demonów,
 • Bursztynową Komnatę,
 • pieczarę wiedźm.

Sprawdź, jak wyglądało życie na Warmii i Mazurach 1500 lat temu:

Galindia Mazury – atrakcje, cennik

 • Wiza wstępu do Grodu Galindów – 10 zł od osoby
 • Zwiedzanie z przewodnikiem – 18 zł od osoby (dla grup powyżej 20 osób)
 • Pasowanie na Galinda z wręczeniem medalionu – 8 zł
 • Pasowanie na Galinda z wręczeniem drewnianej maczugi – 20 zł
 • Napad na autokar – 25 zł od osoby

*ceny na dzień 20.04.2021

4. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Ten unikalny szlak wodny znany jest wszystkim fanom żeglugi. Drugiego tak rozległego skupiska jezior nie zobaczymy w całej Europie. Znajdują się tu również siedliska wielu rzadkich gatunków ptaków. Długość szlaku w linii prostej wynosi aż 111 km. Samych atrakcji w okolicach SWJM jest tak dużo, że ciężko wymienić je wszystkie.

Port Ekomarina Giżycko

Na szczególną uwagę zasługuje Giżycko. Znajduje się tutaj największy na Mazurach nowoczesny port pasażerski i jachtowy – Port Ekomarina Giżycko. Z uwagi na ogromny wybór firm czarterujących jachty i łodzie jest również świetne miejsce do rozpoczęcia żeglugi po szlaku.

Port w Sztynorcie

Natomiast jeden z największych i najpopularniejszych portów w Polsce znajduje się w Sztynorcie. Port Sztynort może pomieścić nawet 600 jachtów! Miejsce to doskonale znają wszyscy żeglarze pływający po mazurskich jeziorach.

Mikołajki i Rezerwat Ptaków nad jeziorem Łuknajno

Nie zapominajmy o Mikołajkach, należących do najbardziej znanych miast na Mazurach. Nazywane są również mazurską Wenecją. Jak tam dopłyniesz, możesz wybrać się na przykład na wycieczkę rowerową do Rezerwatu Ptaków nad jeziorem Łuknajno. Warto wiedzieć, że miejsce to jest wpisane na listę UNESCO.  Jezioro Łuknajno jest również największym skupiskiem łabędzia niemego w Polsce, które w okresie przelotów liczy nawet do 2000 ptaków!

Mazury z lotu ptaka:

Przeczytaj również >>> Jak wybrać działkę na Mazurach?

5. Krutynia – najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce

Mazury – atrakcje dla miłośników pływania

Szlak kajakowy rzeki Krutyni zaliczany jest do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Należy do szlaków łatwych i bezpiecznych. Kajakarze z niewielkim doświadczeniem, powinni jednak unikać odcinków na których przeważają jeziora. Cały szlak kajakowy Krutyni ma długość 116 km. Jednak na pokonanie całego potrzeba nawet 9 dni.

Spływy kajakowe Krutynia

Możemy wybierać spośród wielu form spływów:

 • kilkugodzinnych,
 • weekendowych,
 • kilkudniowych.

Kilkugodzinne spływy kajakowe będą idealnym rozwiązaniem dla amatorów i rodzin z dziećmi. 

6. Twierdza Boyen w Giżycku – największy zabytek na Mazurach

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843 – 1855 jako obiekt blokujący strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Jest otoczona kamienno-ceglanym murem o długości 2303 m. Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Natomiast obecnie na jej terenie znajdują się liczne ścieżki spacerowe oraz Muzeum Twierdzy Boyen.

Bilet wstępu na Twierdzę Boyen, obejmuje zwiedzanie całego obiektu i Muzeum. Istnieje też możliwość wynajęcia przewodnika, który przedstawi historię tego imponującego kompleksu obronnego, zajmującego aż 100 ha.

7. Miasto Olsztyn

Olsztyn to stolica Warmii i Mazur. Największą zaletą miasta jest bliskość wielu jezior i Centrum Ukiel z przepiękną plażą miejską oraz licznymi trasami rowerowymi i spacerowymi. Znajdziemy tu również wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz trzy kąpieliska. Jeśli chodzi o jeziora, w granicach miasta znajduje się ich kilkanaście.

Południowa część Olsztyna sąsiaduje z prawdziwą puszczą – Napiwodzko-Ramucką. Co ciekawe, w średniowieczu teren ten określany był mianem Puszczy Galindzkiej (od zamieszkującego ją plemienia Galindów).

Aktualnie puszcza jest jedną z najważniejszych w Polsce ostoi lęgowych takich ptaków jak: rybołów, cietrzew, bielik, łabędź krzykliwy, żuraw, orlik krzykliwy oraz dzięcioł średni.

Las miejski w Olsztynie

To największy w Europie kompleks leśny zajmujący blisko 15 proc. powierzchni Olsztyna. Znajdziemy tu liczne ścieżki rowerowe i piesze szlaki turystyczne.

Olsztyn – zabytki, zamek Kapituły Warmińskiej

Podczas zwiedzania województwa warmińsko-mazurskiego i Olsztyna warto odwiedzić imponujący gotycki zamek Kapituły Warmińskiej. To właśnie w jego komnatach przebywał Mikołaj Kopernik. Znany astronom spędził w Olsztynie tylko kilka lat, ale przez ten czas zdążył wpłynąć na losy miasta. Z wieży zamkowej można również zobaczyć przepiękną panoramę miasta.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go:

Kim jestem?

Od wielu lat jestem związany, zawodowo i prywatnie, z Warmią i Mazurami. Pokazuję najciekawsze miejsca w Krainie Tysiąca Jezior oraz pomagam w znalezieniu wymarzonej działki nad jeziorem. Zatem jeśli zdecydujesz się ze mną zostać, poznasz niesamowitych ludzi, będących elementem DNA tej części Polski oraz miejsca, o których istnieniu mało kto jeszcze wie. Dowiesz się również jak znaleźć wymarzoną działkę z linią brzegową jeziora czy jak wybudować… dom na wodzie.

Obserwuj mnie, aby dowiedzieć się więcej: